Żyjemy w czasach, gdzie technologie sa unifikowane, przeplatają się wzajemnie - jest to naturalna potrzeba obecnej społeczności. Naprzeciw temu trendowi wraz z koncernami motoryzacyjnymi wyszła firma Apple wspólnie tworząc w/w system łączności telefonów marki Apple z urządzeniami Infotainment wbudowanymi w różnej maści pojazdy (samochody osobowe, motocykle, ciężarówki) i nie tylko - także wiodący producenci sprzętu car audio zaimplementowali funkcję CarPlay to topowych wersji swoich urządzeń.
Zapraszam do lektury nieco subiektywnego mini artykułu opisującego wrażanie z korzystania z CarPlay.
Co oferuje CarPlay?
Bardzo wiele, ale niestety nie w naszym rodzimym języku :) - a przynajmniej na dzień dzisiejszy, tj. 2 stycznia 2023 r. Od bardzo dawna Polska jest traktowana jako swoisty kraj trzeciego świata i dopóki dopóty Siri nie zacznie "godać po naszymu" nie będziemy korzystać z pełnego wachlarza dostępnych opcji.
Jak to działa?
Skomplikowanie i prosto za razem :). Po pierwsze aby móc używać CarPlay należy być w posiadaniu kompatybilnego modelu iPhone, czyli nie starszy niż iPhone 5. Po drugie aby funkcja zadziałała w telefonie musi być włączona funkcja Siri - pomimo tego, że nie wspiera Języka Polskiego! Aby ją włączyć otwieramy ikonę Ustawienia, wchodzimy do podmenu Siri i wyszukiwanie i konfigurujemy usługę według własnych preferencji. W moim iPhone 12 mini wygląda to tak:
Kolejnym krokiem jest metoda podłączenia iPhone'a to samochodu - możemy zrobić to dwojako w zależności od tego, co oferuje sprzęt, do którego chcemy się podłączyć. Pierwsze urządzenia kompatybilne z CarPlay nie posiadające WiFi 5GHz pozwalają teoretycznie tylko na połączenie za pomocą kabla USB (z góry zaznaczam, że musi on być dobrej jakości, a złącze Lightning w telefonie czyste), ale w dalszej części opiszę jak doposażyć takie urządzenie w opcję bezprzewodową. Jeżeli wcześniej mieliśmy sparowany telefon z samochodem za pomocą klasycznego zestawu głośnomówiącego Bluetooth usuwamy to połączenie zarówno z telefonu jak i urządzenia, aby uniknąć problemów podczas pracy w trybie CarPlay. W wielu przypadkach gniazdko USB służące do komunikacji smartfona z urządzeniem jest specjalnie oznaczone np. ikoną telefonu lub jeżeli są ponumerowane ja korzystam zawsze z gniazdka oznaczonego numerem 1. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ telefon podczas pracy w trybie CarPlay ma zwiększony pobór mocy, a układ zarządzania energią nie pozwoli na połączenie, jeżeli nie ma wystarczającego zapasu prądu (dlatego też, aby uruchomić funkcję CarPlay w wielu modelach samochodów marki Mazda należy wykonać wymianę modułu gniazd USB i wymienić wiązkę komunikacyjną pomiędzy modułem a jednostką Infotainment). Po połączeniu iPhone kablem do urządzenia na ekranie systemu Infotainment oraz na ekranie telefonu powinny pojawić się pop-up'y z zapytaniem czy uruchomić funkcję CarPlay:
Po potwierdzeniu połączenia między iPhone a urządzeniem proces jest zakończony a naszym oczom w zależności od rozdzielczości ekranu CarPlay na ekranie może wyglądać przykładowo w ten sposób:
CarPlay bezprzewodowo?
Tak jest to możliwe, ale bez zbędnych modyfikacji tylko w przypadku urządzeń Infotainment z wbudowanym wspomnianym wcześniej modułem WiFi działającym w paśmie 5GHz - doskonałym przykładem są urządzenie produkowane przez koncern Alpine montowane w wielu pojazdach marek należących do grupy VAG, takich jak: Audi, Lamborghini, Porsche, Volkswagen od 2018 roku. Po odszukaniu w menu głównym ikony oznaczającej połączenie systemy Infotainment ze smartfonem i kliknięciu w nią naszym oczom ukaże się ekran jak poniżej:
Proces połączenia należy rozpocząć od sparowania iPhone po Bluetooth, a po ukończonym parowaniu smartfon zapyta Nas czy chcemy połączyć się bezprzewodowo z CarPlay. Po potwierdzeniu ukaże nam się widok:
VOILA! Teraz możemy położyć smartfona na ładowarce bezprzewodowej i w pełni korzystać z CarPlay bez plątaniny kabli. Jeżeli natomiast Twój system Infotainment nie jest wyposażony w funkcję bezprzewodowego połączenia z CarPlay możemy się zaopatrzyć w urządzenie firm trzecich, które to umożliwia. Tego urządzenia emulują się jako smartfon po podłączeniu do urządzenia, będą swego rodzaju "pomostem" pomiędzy połączonym urządzeniami. Nie jest to rozwiązanie idealne, nie działa w pełni płynnie w widoku mapy oraz bez dodatkowego dopieszczenia w ustawieniach synchronizacji dźwięku w przypadku odtwarzania wideo się nie obejdzie... ale te problemy nie skazują urządzeń tego typu na porażkę. Głównymi producentami "dongli" do bezprzewodowego CarPlay są Ottocast oraz CarLinkit. Ja używam CarLinkit 2.0, nie jest to najnowsze urządzenie, ale spełnia moje wymagania w porównaniu do nowszego modelu CarLinkit 4.0, który działał dużo sprawniej jeżeli chodzi o czas połączenia z telefonem od momentu rozruchu urządzenia i płynniej w widoku mapy, ale za to miał problem ze stabilnym działaniem mikrofonu, czego developerzy nie rozwiązali w ciągu kilku aktualizacji oprogramowania - co wyczerpało moją cierpliwość.
Jak to działa?
Jestem szczęśliwym użytkownikiem CarPlay od ponad roku, a jako że dużo czasu spędzam codziennie w samochodzie z ręką na sercu stwierdzam, że ułatwia on życie kierowcy. Wszędobylscy sceptycy powiedzą, że integracja smartfona z pojazdem od jest połączenia z zestawem głośnomówiącym A2DP różni się tylko wyświetlaniem części funkcji telefonu na ekranie w samochodzie, a ja stwierdzę, że bluźnią :) . Co jest dla mnie największą różnicą? O tyle, o ile moja fabryczna nawigacja zawsze ma zainstalowaną świeżą bazę danych nawigacyjnych i nigdy mnie nie zawiodła prowadząc z przysłowiowego punktu "A" do punktu "B" to nie widzi ona "on the fly" jak Mapy Google korka na trasie, a także producent map nie zawsze dodaje nowe uliczki do bazy na czas. Podczas używania CarPlay możemy korzystać z programów nawigacyjnych firm trzecich w stosunku do Apple. Praktycznie od samego początku byłem funboy'em Yanosika, ale zraziłem się do niego z uwagi na niestabilne działanie tej aplikacji w CarPlay.
Jakie aplikacje są kompatybilne z CarPlay?
Podstawowe aplikacje systemu iOS, takie jak: Telefon, Muzyka, Mapy, Wiadomości, Kalendarz, Książki audio są kompatybilne, jednak możliwość ich pełnego użytkowania w naszym regionie jest ograniczona z uwagi na brak obsługi Siri w naszym języku - aplikacje związanie z wszelakiej maści komunikatorami (nie tylko systemowymi, bo kompatybilne są między innymi: Whatsapp, Telegram, Skype, Viber,) mogę nam teoretycznie odczytywać treść wiadomości, ale łamaną angielszczyzną :) . Umiarkowaną kompatybilnością mogą pochwalić się też aplikacje muzyczne, jak na przykład: YouTube music, Tidal, Spotify, co pozwala na odsłuchiwanie ulubionych playlist bez zbędnego kombinowania, co umili długą podróż nie tylko kierowcy, ale także pasażerom.
Małe podsumowanie
Codzienne użytkowanie CarPlay jest wygodne, nie jest to może gigantyczna rewolucja, ale ciągły rozwój małymi krokami dla wygody, ale i też bezpieczeństwa zarówno kierowców jak i innych uczestników ruchu - wygodniej włączyć kolejną piosenkę na playliście za pomocą przycisków sterowania z kierownicy niż nerwowo szukać pod nogami telefonu, który spadł nam pod nogi jak po omacku próbowaliśmy go wyciągnąć z uchwytu. Gdyby nie ta nieszczęsna Siri... to ten system byłby idealnym połączeniem prywatnego pilota/nawigatora z sekretarką i "czasoumilaczem" w jednym!
Aktywacja funkcji dodatkowych!
Oferujemy możliwość uruchomienia dodatkowych funckji w pojazdach różnych marek. Prym w możliwościach "rozwojowych" wiodą wszystkie marki grupy VAG - począwszy od włączenia możliwości oglądania wideo/TV/DVD podczas jazdy, wyłączenie uciążliwej funkcji Start&Stop, aż po prozaiczne doświetlanie zakrętów lub opuszczanie lusterka podczas jazdy wstecz... >> więcej
Apple CarPlay!
Żyjemy w czasach, gdzie technologie sa unifikowane, przeplatają się wzajemnie - jest to naturalna potrzeba obecnej społeczności. Naprzeciw temu trendowi wraz z koncernami motoryzacyjnymi wyszła firma Apple wspólnie tworząc w/w system łączności telefonów marki Apple z urządzeniami Infotaiment wbudowanymi w...
>> więcej
Google AndroidAuto!
Jest to odpowiedź na system największego konkurenta - w/w system pozwala na integrację telefonu komórkowego opartergo o system operacyjny Android z systemami Infotaiment montowanymi w samochodach, motocyklach, a i także ciężarówkach wielu marek...
>> więcej
Sprowadziłeś pojazd spoza Europy? Możemy go dostosować do standardów Europejskich!
Dlaczego sprowadzamy samochody spoza Europy? Bo można kupić przysłowiową perełkę za dużo niższą aniżeli lokalnie cenę. Jedyną różnicą są inne standardy oświetlenia zewnętrznego oraz często brak rodzimego języka w ubsłudze pojazdu i niedziałająca nawigacja GPS...
>> więcej
Gdzie sprzedajemy i ogłaszamy się w internecie?
W dobie rozwijającej się w Polsce sprzedaży internetowej oferujemy nasze usługi i dużą gamę produktów
w najpopularniejszym w naszym kraju serwisie aukcyjnym, jakim jest portal Allegro.pl,
który gwarantuje łatwość i bezpieczeństwo w przeprowadzaniu transakcji na odległość. Kupując u nas więcej niż jeden przedmiot zawsze płacisz tylko raz za wysyłkę - wielu sprzedawców sztucznie obniża ceny... >> więcej
Grupa GSMPL powstała w styczniu 2007 roku!
Skupia kilkudziesięciu specjalistów z dziedzin serwisu branży IT, elektroniki samochodowej oraz urządzeń mobilnych. Doświadczenie serwisantów, zdobywane przez lata oraz doposażone zaplecze techniczne połączone z własnymi opracowaniami technicznymi oraz solucjami pozwala nam na wykonanie skomplikowanych, wręcz niewykonalnych dla wielu... >> więcej
Patronat: R4d3q Electronics ul. Pokoju 1 41-709 Ruda Śląska +48 787 280 787 serwis@blackmobile.pl
Copyright @ mobista 2009-2023 All Rights Reserved
Wszelkie użyte nazwy i znaki firmowe są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych!
Generacja strony trwała 0.47 sekund.